Jdi na obsah Jdi na menu

Mimoškolní akce - HOKEJ

3. 11. 2008

 

Něco málo z historie hokejového kroužku…
 

V roce 1996 se parta mistrů odborného výcviku (dnes učitelů odb.výcviku) z truhlárny rozhodla zkusit svoje bruslařské a hokejové umění. Zamluvili si v Sušici hokejový stadion a oslovili učně a ostatní zaměstnance, aby jich na ten hokej bylo dost… Dvě hodiny se na stadionu honili za pukem, nikomu se zázrakem nic nestalo a bylo to docela fajn. Akci v Sušici pak zopakovali do jara ještě jednou. Hráli v šusťácích, bez výstroje a s nadšením. Nutno říci, že z ostatních zaměstnanců se k nim prakticky nikdo nepřidal.

Obrazek

Další školní rok nabral vývoj nečekaný obrat. Václav Pihera donutil zapůjčením bruslí vymlouvajícího se tělocvikáře, aby vyrazil s nimi. Ten na sebe nabalil dalších pár pedagogů a půjčené brusle dokázaly hotové divy. Tělocvikář i ostatní učitelé podlehli kouzlu hokeje a začali o překot nakupovat hokejovou výstroj… Na stadion v Sušici se jezdilo nejdříve jednou za čtrnáct dní, pak už každý týden a počet hokejistů z řad zaměstnanců stále rostl. Nechaly se zhotovit dvě sady hok. dresů, klukům učiliště zakoupilo základní výstroje. Oselcům na konci milénia vládla hokejománie. V té době nebyl problém poskládat z učňů čtyři družstva po dvou pětkách. Pořádání školního hokejového turnaje bylo jen logickým pokračováním nastalé situace. Šestkrát pak zaměstnanecké družstvo soupeřilo s žáky o „Pohár pana ředitele“, někdy úspěšně a někdy méně…

Obrazek

Postupně se žákům dokupovala kvalitnější výstroj, brusle i hokejky. Dovolím si tvrdit, že dnes má škola v Oselcích nejlepší vybavení pro žáky na lední hokej v celém kraji. Lví podíl na tom mají především vedoucí hokejového kroužku M.Sluka a V.Pihera. Málokdo by dnes dokázal spočítat, kolik hodin ze svého volného času za těch deset sezón klukům a hokeji  věnovali…Ale časy se mění… Můžeme se smát teplákům a kulichům na fotkách z dřevních začátků oselecké hokejové historie. Dnes jsou všichni vybaveni na úrovni. Jenže… Před deseti lety neuměli kluci pracovat s počítačem, ale každý uměl bruslit. Současní žáci mají špičkové vybavení, jen s tím bruslením je většina z nich na štíru… Většina zaměstnanců se hokeje nabažila a přestala pravidelně jezdit. Dnes musíme zvát cizí hráče, aby nás vůbec bylo dost a mohli jsme hrát alespoň sedm proti sedmi…Mnozí zaměstnanci navíc hokeji příliš nefandí…

Obrazek

Kdybych měl hokejový kroužek nějak statisticky uchopit, vyjdou zajímavá čísla. Za jedenáct sezón jsme odvezli 240 krát kluky do Sušice. Na ledě se vystřídalo cca 300 žáků a 20 zaměstnanců. Ti, kteří jezdili pravidelně, obětovali hokeji a klukům cca 1000 hodin svého života (na ledě a po cestě…). Žádnému z žáků se nikdy nestal žádný úraz…

 Obrazek

                                     Mgr.Josef Janoušek
                         bývalý učitel Střední školy Oselce
 

Náhledy fotografií ze složky Hokejový kroužek