Jdi na obsah Jdi na menu

Výměnný pobyt Slovensko 2015/2016

11. 4. 2016

Naši žáci navštívili Slovensko

Již podruhé se vydala skupina truhlářů na slovenskou Oravu do Nižné. Z vlakového nádraží nás do Spojené školy doprovodil vedoucí odborného výcviku Eugen Habovštiak. slovensko1.jpgCestou nás průběžně seznamoval s programem, který si pro nás učitelé připravili. Již následující den, tedy v úterý 3. listopadu jsme si ve školní dílně pod vedením tamních mistrů řezbářů vyřezali palici. Středa byla taktéž pracovní, ale tentokrát jsme navštívili hrnčířskou dílnu a tam nás čekala práce s hlínou. Na hrnčířském kruhu správně vystředit hroudu hlíny a začít s modelováním. slovensko2.jpgPo úspěšném zvládnutí kalíšku ještě připojit ouško a hrnek byl na světě. Cestou z hrnčířské dílny jsme se ještě zastavili v Tvrdošíně na prohlídce dřevěného kostelíka, který je jeden ze tří dosud funkčních oravských kostelů. Po obědě honem do truhlárny dokončit řezbu a odjezd do pravděpodobně největšího skanzenu ve střední Evropě, do známé Roháčské doliny pod horou Brestová, slovensko3.jpgkde se nachází „Múzeum oravskej dediny, Zuberec“. V rozsáhlém skanzenu oravských staveb se nachází expozice tradičního života uvnitř hospodářských, technických a obytných  budov. Látku jsme měli teoreticky zvládnutou v předmětu Uměleckořemeslné zpracování dřeva, tady jsme ji viděli na vlastní oči, na některé věci jsme si mohli dokonce sáhnout, a lépe tak pochopit vývoj a uspořádání nábytku ve světnici. Ve čtvrtek  návštěva tamní mlékárny zabývající se tradiční výrobou sýrů, která byla spojená s ochutnávkou. slovensko4.jpgPosilněni jsme se přesunuli na hrad, kde nás čekala takřka dvouhodinová prohlídka, během které jsme vystoupali po tři sta padesáti schodů, až na samý vrchol. Odměnou nám byla nádherná podívaná po místní krajině. Po prohlídce oběd ve stylové restauraci a návrat do Nižné. Odpoledne volno na nákup suvenýrů, rozloučení s hostiteli a příprava na cestu zpět. V pátek v brzkých ranních hodinách odjezd zpět do Oselec. slovensko5.jpgCesta přesto, že trvala 11 hodin, ubíhala poměrně rychle. Všichni plni dojmů a zážitků z pobytu se museli neprodleně pochlubit svým kamarádům prostřednictvím SMS nebo sociálních sítí.                                                    

Václav Jakubčík